Zhoríme ako Grécko, alebo sme iba na ich ceste?

Autor: Miroslav Benko | 7.2.2019 o 15:26 | (upravené 8.2.2019 o 11:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  210x

Slovensko je na gréckej ceste z obdobia hospodárskej krízy v 2008. Nie som skeptik, porovnateľnosť je vysoká.

Cesta z Grécka na Slovensko.

To však nemusí znamenať, že skončíme ako Grécko. Súčasný dlh našej republiky je na úrovni okolo 50tich percent HDP. Pre našu vládu, domácnosť je komfortný a udržateľný.

Medzinárodný menový fond je našim strašiakom. Jeho štúdie hovoria, že nie je dôležitosť výšky dlhu, ale jeho rýchlosť. Zaujímavá priama štatistika. Rozumiem tomu tak, že pre slovenský priemysel má obrovský problém. Za posledné desaťročie máme dlh cez 60 miliárd eur.

Ako sa využili tieto peniaze?

Matematiku neoklameš.

Písal sa rok 2010, v tomto období bolo dno krízy. Z krajín Európy si najviac zvýšilo svoj dlh Slovensko. Dlh v súkromnom sektore je o 80% väčší, vládny o 90%. Jednoduchá matematika zo základnej školy hovorí, že máme dva krát taký dlh ako sme mali. Výsledné číslo je 125 miliárd euro. Len som chcel poznamenať, že posledných osem rokov je nárast dlhu o 60 miliárd väčši a HDP Slovenska vzrástlo iba o necelých 20 miliárd.
Znovu matematika zo základnej školy. Na vyprodukovanie jedného eura, máme tri euro dlh. Gratulujem, dostali sme sa na grécku cestu z obdobia 2000-2009.

Čo nás čaká?

V jednoduchosti je krása. Práve z tohto dôvodu sa veľmi ľahko rastie, ukazujú pozitívne výsledky. Krajina sa zadlžuje, ale na papieri sa nám extréme darí. Osobne si myslím, že aj samotný dlh , alebo pôžička je dobrá vec. Je to iba v tom prípade, ak sa peniaze využívajú efektívne. Je toto slovenská cesta, alebo sme si len umelo zvýšili životnú úroveň?

Aj samotní Gréci mali okolo nového milénia dlh len 250 miliárd eur. Za necelých deväť rokov ho dali na dvojnásobok, 285 miliárd eur, ale HDP mali takmer 100 miliárd. Presne ako na Slovensku dnes. Na jedno euro, si tri požičali.

Sme krajina, kde minister financií vyhlásil, že budeme tretia najrýchlejšie rastúca ekonomika. Máme na to dva roky. Počúvame hlasy o ekonomických tigroch, klesajúcej nezamestnanosti. Keď si dobre pamätám, podobné vyhlásenia malo Portugalsko, Španielsko, Taliansko. Realita bola iná, ich optimizmus vystriedal prepad. Práve dlhy ich pripravili o sebavedomie a do dnešného dňa sa nespamätali.

Úprimne, rastieme vďaka lacným peniazom, úverom, pôžičkám. Dnes je naoko veľa ľudí spokojných, ale jedného dňa sa úroková sadza zvýši.

Zachráni nás niekto, alebo posledný zhasne?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikloš: Čudujem sa, že tandem SaS a Za ľudí nevznikol skôr

Bývalý minister financií Ivan Mikloš hovorí, že médiá bývajú k premiérovi hyperkritické.


Už ste čítali?