Pripravme sa na krízu, pôjdeme z kopca.

Autor: Miroslav Benko | 3.10.2018 o 17:12 | (upravené 4.10.2018 o 9:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  397x

Slováci sú rekordmani, ale v zadlžovaní. Do konca júna 2018 si požičali na úveroch 35 miliárd euro. Analytici denne varujú pred ďalšou krízou, ktorá by mala priniesť vysokú nezamestnanosť.  

Zhodnotil by som to takto. Ekonomika šľape. Nezamestnanosť je skoro na nule. Dnes robí na čierno iba ten, kto má exekúcie. Platy rastú pomalšie ako ceny. Mne osobne to pripomína roky okolo 2008, keď vypukla finančná kríza. Analytici JP Morgan banky očakávajú, že do dvoch rokoch príde k prepúšťaniu, spomaleniu výroby a kopec ľudí skončí na ulici. Osobne si myslím, že to bude hlavne z toho dôvodu, že dlžníci nebudú schopní splácať svoje dlhy.

Vráťme sa späť v čase.

Bol rok 2008 a v USA sa spustila hypo-bublina. Ten dôvod bol úplne rovnaký ako dnes. Banky požičali každému, aj tým ktorí na to nemali. Ceny nehnuteľností boli nadhodnotené, všetci videli pekné zajtrajšky. Hlavne, že boli lacné úvery.

Slovensko dnes.

Nikto v Európe nemá toľko úverov ako Slováci. Byty sú extra drahé, o pozemkoch ani nehovorím. Reálne je všetko vysoko nadhodnotené. Úprimne mám pocit, že som jediný, čo si to uvedomuje. Veď len za posledných 5 rokov sme si nabrali dvojnásobne viac úverov. Reálne cena bytov vzrástla o 30%.

Mladí ľudia si na bývanie berú hypotéku. V priemere 30 miliónov euro mesačne v rámci Slovenska. Ja premýšľam čisto matematicky. Dnes pri 150-tisícovom úvere platia 500€ splátky, kde úroková sadzba je okolo 1%.

Čoskoro ECB začne zvyšovať úrokové sadzby a splátky sa zvýšia. Nebude to  sadzba okolo 1%, ale možno stúpne na 3-4%. Splátka narastie o jeden a pol násobok. V prípade krízy, nepríde k nárastu platov, ale k prepúšťaniu. Menej kvalifikovaní ľudia prídu o prácu, manažéri o svoje vysoké prémie. Hlavne príde k strate pravidelného príjmu.

Ja nie som skeptik, ale uvažujem čistou hlavou. Radšej sa na zlé pripravím, ako by malo prekvapiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?