reklama

Sme na začiatku vojny?

Predvolebné prieskumy minuloročných volieb v USA ukazovali na víťazstvo manželky Billa Clintona. Napokon po niekoľkých zle vysvetlených mailoch Hillary prehrala a obrovská sľubotechna podnikateľ Donald Trump sa stal víťazom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Sľuby, ciele, stratégia, nižšie dane, plot z Mexikom atď... Donald nevyhral na základe toho, že by bol lepší alebo krajší, ale na základe SĽUBOV. Americký národ mu uveril a investori po celom svete začali sršať obrovským optimizmom. Akciové trhy rástli skoro 90 stupňovým uhlom.

Ako sme na tom dnes, pol roka po voľbách?

Politická situácia v Amerike nie je v poriadku. Americký dolár oslabuje a vyzerá že bude pokračovať v ďalšom poklese. Aktuálne situácia na akciových trhoch pripomína 30.roky minulého tisícročia. Ekonomická a politická situácia je na tom podobne ako koniec roka 1937. V tomto období rástli vnútorné a medzinárodné spory, demokracia začína byť ohrozená a hrozilo vysoké riziko vojny. Z môjho pohľadu je dnes situácia rovnaká. Klesá optimizmus, Donald stráca podporu a ľudí okolo seba, hviezda východu chce zničiť pol sveta atómovými zbraňami. Rok 1937 bol podobný s rokom 2017 aj z ekonomického hľadiska. Úrokové sadzby sa držali pomerne nízko, americká centrálna banka FED riešila podobne svoju politiku a rovnako bola optimistická rally na akciových trhoch. Tá vznikla po obrovskom prepade a hlbokej recesii v roku 1932.V rokoch 1929-1932 prešli akciové trhy jedným z najväčších prepadov v histórii. Následne nasledoval rast o 40% a v 1937 znovu prepad o 50%. Do akcií nechcel investovať takmer nikto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak má niekto dobrú pamäť, tak mne osobne to pripomenulo rok 2007 až 2009. Dnes sa nezamestnanosť nachádza na úrovni 4,5% a S&P 500 o minimálne 150% vyššie od posledného prepadu. V skutočnosti prichádza k utlmeniu ekonomického rastu. Ako som už písal na začiatku, politická situácia v USA nie je veľmi ružová. Dolárový index dosahuje podobnú hranicu ako bola v roku 2015 a na akciovom trhu sa tvorí obrovská bublina. Donaldové predvolebné sľuby o znižovaní daní pre domáce firmy k dnešnému dňu zostali len sľubmi, rovnako ako aj postavenie múru na americko-mexickej hranici. Škody po trojici hurikánov budú Spojené štáty stáť 250 miliárd USD čo predstavuje zhruba 1,5% HDP. Táto suma bola nepredvídateľná, a pochybujem, že sa nájde ďalších 22 miliárd na spomínaný múr. Peniaze sa pomíňajú. Posledná vec ktorá nám chýba je vojna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alebo v nej už sme?

Miroslav Benko

Miroslav Benko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 16 rokov sa venujem sledovaniu akciových trhov. Píšem svoje názory o živote, práci alebo o situácií na trhu. Snažím sa podnikať a rád píšem o dobrom jedle. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu