reklama

Poučili sme sa z roku 2007?

2007. Všetci si ho pamätáme a tí čo si ho nepamätajú, tak pravdepodobne o tomto roku bude písane v historických knihách, na školách sa to budú naše deti učiť na hodinách dejepisu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Tento rok mnohých pripravil o majetky, firmy, rodinu alebo dokonca o život. Denne spomíname na to všetci. Nemuselo to tak byť, keby... Nový výskum ktorý sleduje ukazovatele Newyorského Fedu tvrdí, že za americkú hypotekárnu krízu z roku 2007 môžu investori s dvomi a viac hypotékami. Úprimne nebola to len neschopnosť splatiť svoje dlhy.
Za americkú hypotekárnu krízu mohli vysoko rizikové „výnosné hypotéky“. Tieto hypotéky dostávali ľudia, ktorí ju nikdy nemali šancu splatiť. To je jedno z vysvetlení ekonomickej katastrofy zo spomínaného roku. Tieto problémy pokračovali. Okrem domov vznikol problém aj v bankovom sektore. V ďalších odvetviach sme následne zistili, že toto všetko vyvrelo ako voda v hrnci na šporáku a vznikla svetová ekonomická kríza v roku 2008.V období keď ľudia prestali splácať svoje dlhy, najviac rástol podiel bankrotov medzi tými, ktorí splácali nielen svoje bývanie ale aj hypotéku, ktorá mala byť investičná. To znamená, že problém bol u tých ľudí, ktorí svoj druhý byt prenajímali za účelom budúceho zhodnotenia, teda nehnuteľnosť ako investícia. Počet takýchto investorov sa pred krízou v 2007 u bežných ľudí prudko zvýšil. Rovnako sa však zvyšovalo aj neskoré splácanie kreditu alebo odobratie bytov či domov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde sa stala chyba, resp. kde nastal problém? 

Analitici a rôzny ekonómovia si to vysvetlia každý po svojom. Niektorí tvrdia, že ak si človek zoberie hypotéku, tak aktuálne má svoj príjem postačujúci. Má fixné sadzby, najnižší úrok a mnoho iných výhod. Keď človek špekuluje ako „nerobiť a zarobiť“, teda si zoberie druhú hypotéku ako investičnú, tak je situácia iná. Musí sa uspokojiť s variabilnými sadzbami, vyšším úrokom alebo rizikovejším financovaním. Počet týchto investorov sa počas obdobia pred krízy výrazne zvýšil. Nasledoval problém, ľudom boli zabavené domy, špekulatívnym investorom bolo odobraté najskôr ich investičné bývanie a následne nasledovalo aj ich rodinné zázemie. Počet bankrotov sa zvyšoval asi rovnako ako počet samovrážd a bankrotov firiem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes je rok 2017, teda o 10 rokov neskôr ako vypukla kríza v USA. Mnoho ľudí tvrdí že sa poučilo. Údajne ich kríza naučila pokore. Môj kamarát mi stále hovorí, že história sa opakuje, alebo „Mirko nezabúdaj, stále to isté dookola“. Rovnako aj dnes sa pozeráme na presne tú istú situáciu. Kopec ľudí si berie „investičnú hypotéku“ a tvári sa že vlastnia dva byty alebo domy. Ten druhý byt, ktorý prenajímajú im spláca hypotéku na ten prvý. Takto to bude najbližších 20-30 rokov. Smutné je to, že realita je častokrát iná, a väčšinou končí inak ako chceme. Kapitalizmus ma výhodu, že umožňuje šikovným ľudom zarábať veľa peňazí, ale rovnako vieme, že nič netrvá dlhodobo. 2007 bol rok kedy sa ľudia mali poučiť a rovnaké chyby už neurobiť. Poučili???
 

Miroslav Benko

Miroslav Benko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 16 rokov sa venujem sledovaniu akciových trhov. Píšem svoje názory o živote, práci alebo o situácií na trhu. Snažím sa podnikať a rád píšem o dobrom jedle. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu